- Dokumenty:
- Procedura_nadania_imienia_ZSEiO_nr_6_w_Łomży.pd
- Plan_działań_zwiazanych_z_nadaniem_imienia_ZSEiO_nr_6_w_Łomży.pd
- Protokół_głosowania_na_patrona_ZSEiO.pdf
Zespół koordynujący prace związane z nadaniem szkole imienia:
Przewodniczący: Krzysztof Domalewski
Członkowie:
Grzegorz Bielicki
Robert Chojnowski
Janusz Dobrzycki
Lidia Drozdowska
Natalia Przestrzelska
Agnieszka Urbaniak
Plan działań związanych z nadaniem szkole imienia i sztandaru:
Etap I
-
Wpisanie działania do Planu Pracy Szkoły oraz opracowanie Procedur nadania szkole imienia i sztandaru (wrzesień 2022 r.)
-
Powołanie na zebraniu Rady Pedagogicznej zespołu koordynującego działania zmierzające do nadania szkole imienia (styczeń 2023 r.)
-
Działania informacyjne skierowane do nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, ich rodziców (styczeń-luty 2023 r.)
-
Przygotowanie prezentacji sylwetek kandydatów/instytucji na patrona (luty 2023 r.)
-
Wybory patrona szkoły (1 marca 2023 r.)
-
Ogłoszenie informacji o wyborze patrona (2 marca 2023 r.)
-
Zaopiniowanie kandydata na patrona szkoły (do 10 marca 2023 r.)
Etap II
-
Złożenie wniosku o nadanie imienia (do 15 marca 2023 r.)
-
Powołanie zespołów zadaniowych (15 marca 2023 r.)
-
Popularyzacja postaci patrona (16 marca 2023 r. - czerwiec.2023 r.)
-
Przygotowania do uroczystości nadania imienia szkole (do 1 września 2023 r.)
-
Przygotowanie uroczystości głównej (październik 2023 r.)
-
Uroczystość nadania imienia i sztandaru ZSEiO nr 6 w Łomży (14 października 2023 r.)
Biogramy kandydatów na patrona szkoły:
18. Dywizja Piechoty
18. Dywizja Piechoty (18 DP) – wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej. Swój rodowód wywodzi z jednostek „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera, z czasów I wojny światowej. Powstała w 1919, w wyniku reorganizacji odrodzonego Wojska Polskiego. W strukturze dywizji znalazł się m.in. 33 – łomżyński Pułk Piechoty, pułk ,który tworzony był z mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, w szczególności z członków Polskiej Organizacji Wojskowej ,której trzonem byli harcerze z drużyny, która powstała, jako pierwsza, wśród szkół łomżyńskich, w Szkole Handlowej, czyli naszej poprzedniczce.
Dywizja brała udział w walkach z bolszewikami w latach 1920-1921: podczas polskiej ofensywy na Ukrainie w kwietniu 1920 r., w czerwcu prowadziła walki odwrotowe, a w lipcu walczyła z powodzeniem z Armią Konną Siemiona Budionnego. W sierpniu przetransportowana została w rejon Warszawy i weszła w skład 5 Armii gen. Władysława Sikorskiego. W okresie Bitwy Warszawskiej, nad Wkrą powstrzymywała natarcia bolszewickich oddziałów. Podczas polskiej kontrofensywy walczyła na Wołyniu i Polesiu. Za niezłomną postawę i bohaterską walkę uzyskała zaszczytne miano „Żelaznej Dywizji”.
Po wojnie polsko-bolszewickiej 18 DP przeszła na etat pokojowy. Sztab Dywizji stacjonował w garnizonie Łomża w budynku obecnej przychodni lekarskiej przy ulicy Polowej. Pierwszym jej dowódcą był gen. Franciszek Krajowski, a ostatnim płk dypl. Stefan Kossecki.
W okresie II RP dowództwo 18. Dywizji oraz żołnierze 33 Pułku Piechoty uczestniczyli bardzo aktywnie w życiu społecznym, kulturalnym i patriotycznym miasta. Organizowali pomoc sanitarną i charytatywną na rzecz najbiedniejszych mieszkańców Łomży. Koncerty orkiestry pułkowej z okazji rocznic patriotycznych czy obchodów Dnia Pułku (14 sierpnia) były w Łomży bardzo popularne. Od 1930 r. aktywnie rozwijał działalność „Dom żołnierza”, który wspierał społeczność łomżyńską w ramach tzw. „Rodziny Wojskowej”. W 1925 r. Łomżę zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Stanisław Wojciechowski.
W okresie kampanii wrześniowej 18. Dywizja Piechoty wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Broniła pozycji obronnych na linii rzeki Biebrza - Narew w rejonie Wizny, Łomży, Nowogrodu, Ostrołęki. Walczyła w rejonie Czerwonego Boru i Zambrowa. Została rozbita, ale się nie poddała, w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września 1939 r.
Tradycje 18DP przejęła powołana w 2018 r. 18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. Tadeusza Buka, w której skład wchodzi 18.Łomżyński Pułk Logistyczny im. Gen. Mariana Raganowicza. W naszej szkole powstały i będą powstawały klasy wojskowe. Współpracujemy, bardzo dobrze z 18 Pułkiem Logistycznym w Łomży/spadkobiercą tradycji 33 PP/. W okolicach Łomży powstanie następna wielka jednostka Wojska Polskiego - 1 Dywizja Legionów. Naturalną wydaje się więc próba zbliżenia z Wojskiem Polskim, poprzez przybranie patrona jakim może być 18 Dywizja Piechoty.
Realizacja treści patriotycznych, obywatelskich czy społecznych, zawartych w programie wychowawczym szkoły, będzie bardziej skuteczna. Wydaje się więc oczywiste, że współpraca z instytucjami wojskowymi przyniesie nam pozytywne następstwa.
Opracowano na podstawie: Wikipedii
Aleksander Chrystowski (1858-1916)
Aleksander Chrystowski urodził się w 1858 roku w Wysokim Litewskim. Po ukończeniu studiów prawniczych w Petersburgu rozpoczął pracę adwokata. W 1884 roku przyjechał do Łomży i w krótkim czasie zdobył uznanie wśród społeczności lokalnej. Podobnie do Mariana Śmiarowskiego, aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Łomży. W kalendarzu „Narew” na 1885 r. widnieje jako pomocniczy adwokat przysięgły. Długa jest lista organizacji założonych lub kierowanych przez Aleksandra Chrystowskiego. Zabiegano o jego udział w zebraniach i społecznych przedsięwzięciach, ceniono rady, proszono o opinie.
Był Naczelnikiem Ochotniczej Straży Ogniowej, przez 3 lata stał na czele Towarzystwa Dobroczynności, był pierwszym prezesem Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Dzięki m.in. jego staraniom powstało „Towarzystwo Opieki nad Osobami Uwolnionymi z Więzień”, czyli popularny Patronat Więzienny. Spotykamy go również wśród członków-założycieli Polskiej Biblioteki Publicznej. Przysłużył się nadto do ożywienia działalności Towarzystwa Kultury Polskiej, Towarzystwa Krajoznawczego, Polskiej Biblioteki i Czytelni Publicznej, Towarzystwa Emancypatii Kobiet Polskich, Stowarzyszenia Społecznego, Kasy Pogrzebowej i Oszczędnościowej, Towarzystwa Opiekuńczego nad Domem Zarobkowym, jeszcze kilku innych organizacji. Nie był w nich figurantem, dbał o realizowanie celów merytorycznych, miał na myśli dobro współmieszkańców, rozwój miasta, podtrzymywanie i rozwój w sprzyjających okresach sprawy narodowej.
Wraz z wybuchem tzw. rewolucji 1905 r. (w Łomżyńskiem było to raczej czwarte powstanie narodowe) Aleksander Chrystowski rzucił się w wir spraw politycznych. Gimnazjaliści łomżyńscy zgodnie określają go w swych pamiętnikach jako przyjaciela młodzieży patriotycznej, który tłumaczył rodzicom przyczyny postępowania młodych.
Z jego inicjatywy powołano w Łomży średnią szkołę handlową w 1906 r., a sam Chrystowski został członkiem Rady Opiekuńczej tej placówki. Nie objął stanowiska dyrektora, pozostał w cieniu, może i ze względu na uchronienie szkoły od ataków ze strony władz oświatowych. Ściągał do Łomży pedagogów, zachęcał do ofiarności, pomagał o organizowaniu tej placówki, będąc w niej częstym gościem, wykładał prawoznawstwo.
Brał aktywny udział w pracach teatru amatorskiego. A. Chrystowski uczestniczył również w życiu politycznym – od maja do sierpnia 1906 r. był posłem do Dumy. W czasie I wojny światowej był II burmistrzem Łomży (I-szym był zawsze Niemiec). Zmarł 15 września 1916 r.
Opracowano na podstawie: historialomzy.pl
Stanisław Dębowski ps.“Młot”
Harcmistrz, członek POW, nauczyciel, autor książek i artykułów. Urodził się 13 stycznia 1899 roku w Piątnicy, już od wczesnej młodości był związany z ruchem niepodległościowym. Obejmując komendę plutonu (taką formę organizacyjną miały pierwsze jednostki harcerskie) przybrał pseudonim „Młot”, którym posługiwał się przez cały czas walki o niepodległość Ojczyzny.
Prężne kierowanie plutonem i silna osobowość „Młota” zaowocowały szybkim wzrostem liczebności i w rezultacie przeobrażeniem plutonu w drużynę, która przybrała imię Tadeusza Kościuszki. Ale harcerstwo nie było jedynym polem jego działalności. Wraz z gronem przyjaciół działał czynnie również w Polskiej Organizacji Wojskowej.
W 1917 roku, po uzyskaniu matury Stanisław Dębowski wyjeżdża na studia do Warszawy. Wobec zagrożenia ojczyzny przez nawałę bolszewicką w 1920 roku przerywa studia wstępując do Wojska Polskiego. Ranny podczas walk frontowych powraca do Warszawy w 1920 r jako zdemobilizowany plutonowy – inwalida.
Kontynuując przerwane wojną studia, utrzymywał żywe kontakty z harcerstwem (m. in. współpracując z redakcją harcerskiego pisma „Czuwaj”), jak też kolegami – łomżyniakami aktywnie działając w Akademickim Kole Łomżan.
Za udział w wojnie z bolszewikami w 1932r. został odznaczony Medalem Niepodległości.
We wrześniu 1939 roku znowu staje w obronie Ojczyzny. Za udział w walkach w obronie Warszawy otrzymał Krzyż Walecznych, a uniknąwszy niewoli, przeszedł do konspiracji. Jako żołnierz AK uczestniczył w licznych akcjach sabotażowych. W 1941 roku został skierowany do pracy w Delegaturze Rządu na Kraj. W Powstaniu Warszawskim (dwukrotnie ranny) walczył na Starówce i Żoliborzu.
Po wojnie nie zerwał dawnych kontaktów z harcerstwem i Łomżą. Do Izby Pamięci w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki przekazał wiele eksponatów i dokumentów. Ponadto spotykał się z łomżyńskimi harcerzami, przekazując im w ciekawych gawędach swoje bogate harcerskie doświadczenia i wspomnienia z pierwszych lat łomżyńskiego harcerstwa.
Wraz z innymi byłymi członkami Akademickiego Koła Łomżan należał do założycieli powstałego w 1958 roku Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i był członkiem jego Oddziału Warszawskiego. Był też w grupie inicjatywnej, która w 1984 roku powołała Drużynę Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej, przyjmując udział w jej warszawskim zastępie.
Zmarł 11 stycznia 1987 roku i spoczął na Warszawskich Wojskowych Powązkach.
Opracowano na podstawie: historialomzy.pl