Piąty dzień polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej
- 07.10.2024 15:56
- 30 września 2024 r. Przedostatni dzień naszej wymiany rozpoczął się od śniadania dla grupy niemieckiej o godzinie 8:00. Następnie, o 9:00, obie grupy – polska i niemiecka – spotkały się na Placu Niepodległości w Łomży, skąd wspólnie udaliśmy się do Nowogrodu. Uczestnicy zwiedzili miasteczko oraz Skansen Kurpiowski. Mieliśmy okazję zobaczyć tradycyjne kurpiowskie budownictwo oraz poznać historię regionu.
Przedostatni dzień naszej wymiany rozpoczął się od śniadania dla grupy niemieckiej o godzinie 8:00. Następnie, o 9:00, obie grupy – polska i niemiecka – spotkały się na Placu Niepodległości w Łomży, skąd wspólnie udaliśmy się do Nowogrodu. Uczestnicy zwiedzili miasteczko oraz Skansen Kurpiowski. Mieliśmy okazję zobaczyć tradycyjne kurpiowskie budownictwo oraz poznać historię regionu.
Następnie, w ramach warsztatów rękodzielniczych, uczniowie nauczyli się wykonywać kurpiowskie figurki zwierząt, które mają przynosić szczęście ich właścicielom. Każdy z uczestników stworzył taki talizman. Figurki powstały z ciasta wykonanego z mąki żytniej i gorącej wody. Po wyrobieniu ciasto staje się plastyczne, dzięki czemu można z niego uformować „byśka”. Ważne jest, aby figurka była wykonana z jednego kawałka ciasta – to gwarantuje, że podczas zanurzania w gorącej wodzie i wypiekania w piecu nie rozpadnie się. Można ją ozdabiać ziarenkami, np. pieprzem. Tak przygotowane figurki mają przynosić szczęście i pomyślność przez cały rok. Warsztaty te były okazją do wspólnej zabawy i wymiany doświadczeń związanych z dziedzictwem kulturowym Polski. W Skansenie w Nowogrodzie mieliśmy okazję spotkać się z włodarzem tego miasteczka, panem Grzegorzem Andrzejem Palką, który wręczył naszym gościom piękne figurki w regionalnych strojach kurpiowskich.
O 14:00 wróciliśmy do Łomży, gdzie czekał na nas wspólny, pyszny obiad. Następnie, o 15:30, obie grupy udały się do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie odbyło się oficjalne spotkanie z dyrekcją szkoły oraz zaproszonymi gośćmi. Wśród nich byli: pan Jacek Piorunek – członek zarządu Województwa Podlaskiego, pan Zbigniew Kossakowski – dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży, pani Iwona Czaplicka – konsultantka do spraw nauczania języka niemieckiego i projektów edukacyjnych w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży, pan Frank Schmekel – wicedyrektor Gymnasium Neu Wulmstorf, nauczyciel języka niemieckiego i historii oraz koordynator projektu po stronie niemieckiej, pan Jan Kleinichen - nauczyciel języka niemieckiego i historii w Gymnasium Neuwulmstorf, pani Urszula Banach – nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie, zaangażowana w realizację polsko-niemieckich projektów wymiany, kierownictwo Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży – pan Paweł Drożyner, dyrektor szkoły, pani Magdalena Karwowska - wicedyrektor szkoły, nauczyciele języka niemieckiego: pani Sylwia Wądołowska, pan Michał Polkowski i pani Ewa Korytkowska – opiekun projektu po stronie polskiej oraz młodzież ze szkół z Niemiec i z Polski biorąca udział w tym przedsięwzięciu.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy w projekcie – film dokumentujący 5-dniową współpracę i poznawanie bohaterki projektu, Jadwigi Ankiewicz. Wspólnie posadziliśmy również żonkile, które wiosną przypomną nam o ważnych wydarzeniach historycznych, ale także o naszej współpracy i partnerstwie, które z pewnością będziemy kontynuować.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali zaświadczenia o udziale w projekcie oraz podziękowania. Był to moment pełen emocji, podsumowujący nasz wspólny wysiłek oraz zaangażowanie w projekt.
Wymiana dobiegła końca, pozostawiając uczestników z wieloma cennymi wspomnieniami, nowymi przyjaźniami oraz poszerzoną wiedzą o kulturze i historii obu krajów.
„Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Podlaskiego w ramach Konkursu pn. „WSPARCIE WSPÓŁPRACY Z ZAGRANICĄ JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM W 2024 ROKU”
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Tekst: Ewa Korytkowska
Zdjęcia: Ewa Korytkowska, Iwona Czaplicka, Michał Polkwski
Kliknij na miniaturę, żeby przejść do galerii zdjęć:
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły