W piątek 20 stycznia 2022 r. uczniowie klasy IITL OPW wraz z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży, 18. Pułku Logistycznego im. gen. Mariana Raganowicza i Wojsk Obrony Terytorialnej uczcili 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego zapaleniem zniczy na grobach bohaterów powstania, którzy spoczywają na cmentarzu komunalnym w Łomży: Ludwika Paschalisa Mościckiego urodzonego w 1845 r., zmarłego w Łomży w 1917 r. oraz proboszcza protestanckiej parafii w Łomży pastora Kacpra Mikulskiego urodzonego w 1849r., a zmarłego w 1935 r. w Łomży.
Pamięć wymienionych oraz wszystkich poległych w powstaniu styczniowym uczciliśmy minutą ciszy. Dla naszych uczniów było to ważne wydarzenie, gdyż poznali bohaterów największego z powstań narodowych. W powstaniu styczniowym walczyło łącznie ok. 200 tys. ludzi. Trwało ono od 22 stycznia 1863 r. do 10 kwietnia 1864 r. Było charakterystyczne ze względu na partyzancką formę walki z rosyjskim zaborcą i bardzo dobrze zorganizowaną administrację działającą w kospiracji, obejmującą wszystkie niezbędne dziedziny funkcjonowania państwa.
Powstańcy stoczyli ok. 1200 bitew i potyczek z wojskami rosyjskimi. Powstanie miało charakter miedzynarodowy. Oprócz ludności Królestwa Polskiego, Litwy, Ukrainy, Polaków z zaboru austriackiego i pruskiego, uczestniczyło w nim wielu Rosjan, Węgrów, Włochów, Francuzów. Ważną rolę w powstaniu odgrywał powiat łomżynski guberni augustowskiej, ponieważ tędy biegły szlaki zaopatrzenia armii rosyjskiej.
Klęska powstania spowodowała ogrom represji że strony Rosjan. Oprócz masowych egzekucji (Rosjanie nie brali jeńców), zesłania na Syberię (40 tys.), wiele miasteczek naszego regionu utraciło prawa miejskie. Ale jak każdy zryw narodowy, dawało nadzieję na niepodległość i jako jedyne zjednoczyło w walce przedstawicieli wszystkich warstw społecznych.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Domalewski