W dniu 15 listopada 2024r. klasa 2TRach/2TT wraz z Panem Arkadiuszem Bałazy udała się do Urzędu Miejskiego i Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży.
Pierwszym punktem wycieczki był Urząd Miejski w Łomży i spotkanie z zastępcą prezydenta-Panem Andrzejem Stypułkowskim. Młodzież miała możliwość zadawania pytań dotyczących zadań samorządu miejskiego, pracy urzędu czy pełnienia funkcji zastępcy prezydenta.
Pan Stypułkowski również skierował pytanie do uczniów, co chcieliby zmienić w mieście. Ze strony młodzieży padły ciekawe odpowiedzi. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Sali Ślubów, gdzie ze strony uczniów padły pytania dotyczące tej ceremonii.
Na zakończenie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie z zastępcą prezydenta.
Po wizycie w urzędzie młodzież udała się do Muzeum Północno-Mazowieckiego. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z pracownikiem muzeum - Adamem Sokołowskim.
Historyk podczas prelekcji: „Spiskowcy – Rewolucjoniści – Patrioci czyli, mieszkańców Łomży drogi Ku Niepodległej” przypomniał sylwetki osób związanych z odzyskaniem niepodległości w Łomży.
Adam Sokołowski przedstawił uczniom w bardzo atrakcyjnej formie 20 lat walk o niepodległość w Łomżyńskiem, wzbogacając swój wykład również ich genezą działań, począwszy od pierwszej wizyty Józefa Piłsudskiego w Łomży w roku 1898 i związków z regionem innego wybitnego męża stanu Romana Dmowskiego.
Historyk przedstawił również działalność wybranych osób, począwszy od Leona Kaliwody, organizatora harcerstwa i p.o. komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży oraz jego narzeczonej Haliny Jarnuszkiewicz, harcerki i uczennicy Szkoły Handlowej Żeńskiej w Łomży, która w styczniu 1919 roku popełniła samobójstwo na grobie Kaliwody.
Prelegent podkreślił, że poza Kaliwodą w Łomży polegli Jan Bukowski czy Franciszek Florczyk.
Wg historyka Leon Kaliwoda stał się symbolem odzyskania niepodległości w Łomży. Zasłużył na upamiętnienie, gdyż bardzo aktywnie działał i zginął podczas rozbrajania Niemców na ulicy Sienkiewicza.
Rok 1919 zamknął symboliczny okres walk o niepodległość, a w ukonstytuowanej wówczas radzie miejskiej znaleźli się aktywni działacze Komitetu Obywatelskiego niezwykle zaangażowani w odzyskanie niepodległości- podsumował Sokołowski.
Kolejnym punktem było zwiedzenie wystaw stałych:
-Łomża - wędrówka przez wieki, na której zgromadzono wybrane zabytki archeologiczne i numizmatyczne przedstawiające kulturę materialną oraz duchową mieszkańców Starej Łomży i obecnego miasta;
-Kurpiowskie osóbki prezentująca rzeźby z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, z okresu od końca XVIII do początków XX wieku, pochodzące z dawnych kapliczek i krzyży przydrożnych;
-Światło z wdziękiem to wystawa lamp wiszących: salonowych, gabinetowych, korytarzowych, kinkietów oraz lamp stojących: podłogowych, salonowych, stołowych, gabinetowych i nocnych. Lampy reprezentują różne style, m.in.: eklektyzm, secesję, funkcjonalizm. Najstarsze eksponaty to lampy olejne, wyprodukowane 175 lat temu;
-Bursztyn z Dorzecza Narwi . Dział bursztynu w Muzeum utworzył w 1947 roku Adam Chętnik - etnograf i regionalista. Jego staraniem 10 kwietnia 1950 roku w łomżyńskiej placówce została otwarta pierwsza w Polsce wystawa poświęcona bursztynowi. Obecna ekspozycja została otwarta 19 grudnia 2015 roku i jest kontynuacją - w nowej, dużo bogatszej formie - dzieła tego wybitnego propagatora historii, kultury i tradycji Kurpiowszczyzny.
Dzięki uprzejmości zwiedzanych instytucji młodzież Ekonomika miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Urzędu Miejskiego, wysłuchania prelekcji na temat drogi mieszkańców Łomży Ku Niepodległej, czy obejrzenia ciekawych wystaw związanych z Łomżą i regionem.
To była cenna i interesująca lekcja z wiedzy o społeczeństwie i historii regionalnej dla naszych uczniów.
Tekst: Arkadiusz Bałazy oraz Julia Szymańska i Gabriela Zysk z kl. 2TT
Zdjęcia: Arkadiusz Bałazy i Urząd Miejski w Łomży