Październikowe spotkania z rodzicami
16.10.2019W niedzielę, 20 października 2019 r., według poniższego harmonogramu, odbędą się spotkania z rodzicami.
Dzień Edukacji Narodowej
16.10.2019Uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej miały miejsce w poniedziałek 14 października w sali gimnastycznej ZSEiO nr 6 w Łomży. W części oficjalnej uroczystości usłyszeliśmy wiele ciepłych i serdecznych słów kierowanych przez Pana Dyrektora Pawła Drożynera do nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.
Życzenia z okazji tego święta przesłała Podlaska Kurator Oświaty Pani Beata Pietruszka:
„Szanowni Państwo Nauczyciele i Wychowawcy, z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej proszę przyjąć moje najlepsze życzenia, by w pracy towarzyszyła Państwu świadomość roli, jaką wypełniacie. By Państwa zaangażowanie i codzienna postawa budziła w uczniach szacunek i poważanie. Życzę też spełnienia zawodowego, otwartości na swoich uczniów i młodości ducha. Wyrażam również nadzieję, że stała poprawa warunków pracy zagwarantuje Państwu poczucie stabilizacji i satysfakcji.”
oraz Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski:
„W tym wyjątkowym dniu życzę Państwu zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Niech każdy dzień będzie wypełniony radością, spokojem, sukcesami zawodowymi oraz wyrazami wdzięczności uczniów za wsparcie i pomoc w kształtowaniu ich osobowości i lepszym zrozumieniu świata.”
O pracownikach naszej szkoły pamiętają również nasi absolwenci.
„Pragnę złożyć najszczersze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wiele motywacji, zawsze jasnej głowy, wspaniałej współpracy z uczniami, dalszych sukcesów zawodowych i osobistych. Jestem dumna z tego kim jesteście i co robicie. Jesteście nie tylko nauczycielami, ale przede wszystkim wspaniałymi ludźmi, i takimi już pozostańcie.” Weronika Wasilewska
Spośród nauczycieli pracujących w ZSEiO nr 6 w Łomży jedenaścioro otrzymało Nagrody Dyrektora Szkoły: mgr Ewa Bielak, mgr Aneta Drozd, mgr Krzysztof Domalewski, mgr Andrzej Kubrak, mgr Izabela Haponik, mgr Michał Polkowski, mgr Bartłomiej Pytel, mgr Małgorzata Rogalska, mgr Emilia Zalewska, mgr Agnieszka Urbaniak, mgr Magdalena Salomońska. Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymała mgr Katarzyna Szymańska.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Naszą szkolną społeczność w radosny nastrój wprowadziła część artystyczna. Obejrzeliśmy scenki z życia szkolnego przygotowane przez uczniów klas drugich i pierwszych pod kierunkiem Pani Anety Drozd oraz Pani Natalii Przestrzelskiej. W całość pięknie wkomponowały się piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego, którego opiekunem jest Pan Krzysztof Domalewski.
Tekst: Natalia Przestrzelska
Zdjęcia: Julita Chojnowska
Grafika: Laura Sepczyńska
23
50-lecie MPK w Łomży
06.10.20194 października 2019 r. młodzież z klasy III TL naszej szkoły wzięła udział w obchodach jubileuszu 50-lecia komunikacji miejskiej w Łomży. Uczniowie wraz z wychowawcą p. Ewą Walewską oraz p. dyrektorem Krzysztofem Domalewskim udali się do hotelu Belfort w Piątnicy, gdzie wzięli udział w dyskusji panelowej dotyczącej wyższości transportu publicznego nad prywatnymi środkami transportu.
W debacie wzięli udział nie tylko uczniowie. Pytania padały też od zaproszonych gości tj. wójtów i burmistrzów z całej Polski. Odpowiedzi uczniów oceniała komisja pod przewodnictwem wiceprezydenta Łomży, p. Andrzeja Garlickiego. Debata zakończyła się remisem, bowiem po obu stronach padały rzeczowe argumenty poparte przykładami. Uczniowie, argumentując swój punkt widzenia, często odwoływali się do osobistych doświadczeń oraz do doświadczeń rodziców.
Cała debata oraz uwagi uczniów stały się kanwą do refleksji związanych ze sposobami poprawy jakości połączeń w miastach ale tez poza nimi.
W wyniku długoletniej współpracy z MPK Łomża nasza szkoła, „Ekonomik”, otrzymała honorowy tytuł „Przyjaciela komunikacji miejskiej”.
Tekst: Ewa Walewska
Obszerne podsumowanie debaty zamieszczono w 154 wydaniu Biuletynu Komunikacji Miejskiej z listopada 2019 r.
2
Akcja Integracja
06.10.201926 września 2019 roku osiemdziesięcioro uczniów klas pierwszych TCRp, TCR i TL pod opieką wychowawców i nauczycieli ZSEiO nr 6 w Łomży wzięło udział w wyjeździe integracyjnym.
Po godzinie 8 dwa autokary ruszyły z placu Niepodległości w Łomży do Kompleksu Olszynka k. Piątnicy. Uczestnicy wyjazdu aktywnie i bardzo ciekawie spędzili czas. Animatorzy ośrodka zorganizowali liczne gry integracyjne i zabawy zespołowe. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją zwinność, pomysłowość, ale także umiejętność współpracy z kolegami i koleżankami na torze przeszkód, w parku linowym czy na ściance wspinaczkowej.
Po kilku aktywnych godzinach na świeżym powietrzu uczestnicy odpoczęli przy ognisku, posilając się kiełbaskami. Można śmiało powiedzieć, że to był wyjątkowy dzień w życiu wszystkich pierwszoklasistów.
Tekst: I. Listowska
15
Projekt międzynarodowy
02.10.2019W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła realizuje kolejny projekt międzynarodowy w ramach programu Erasmus+. Jest on skierowany do uczniów klas III Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży uczących się w zawodach: technik logistyk (10osób), technik ekonomista (11 osób), technik organizacji turystyki (11 osób).
Projekt odpowiada potrzebom szkolnictwa zawodowego w województwie podlaskim w w/w branżach. Zaplanowane w ramach niniejszego projektu staże w firmach w Portugalii mają na celu:
- zapoznanie uczniów i nauczycieli z rozwiązaniami stosowanymi w branży logistycznej, turystycznej i ekonomicznej w krajach europejskich;
- wsparcie uczniów w zdobyciu kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw), w celu poprawy ich rozwoju osobistego i zwiększenia szans na zatrudnienie na europejskim rynku pracy;
- wsparcie rozwoju zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych w celu wprowadzania innowacji i poprawy jakości nauczania;
- zwiększenie kompetencji uczestników w zakresie posługiwania się językiem angielskim;
- podniesienie świadomości uczestników ma temat innych kultur i krajów, poprzez umożliwienie budowania sieci kontaktów międzynarodowych, w celu aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i rozwijania poczucia obywatelstwa i tożsamości europejskiej;
- zwiększenie potencjału, atrakcyjności i międzynarodowego wymiaru ZSEiO nr 6 w Łomży, wzbogacenie oferty działań, które lepiej odpowiadają na potrzeby osób zainteresowanych kształceniem zawodowym;
- wzmocnienie współpracy pomiędzy edukacją formalną, nieformalną, kształceniem zawodowym a światem pracy;
- zapewnienie lepszego uznawania kwalifikacji zdobytych podczas praktyk zawodowych w Portugalii.
Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na innych uczniów szkoły, ponieważ będzie podstawą do upowszechniania pozytywnych wzorców wypracowanych w trakcie pracy z uczniami. Efekty projektu będą źródłem wymiany dobrych praktyk w zakresie nabywania i rozwoju kompetencji kluczowych – zawodowych i będą wykorzystane przez nauczycieli przedmiotów zawodowych w kolejnych latach.
Staże zagraniczne uczniów rozpoczną się 26 kwietnia 2020 r. i potrwają 3 tygodnie.
Wszelkie informacje na temat projektu będą publikowane w zakładce Uczeń i Rodzic - ERASMUS.
Tekst: M. Rogalska
Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
25.09.2019,,Polakiem trzeba się urodzić
By przeciw wrogom konspirację tworzyć…
By tworzyć Polskie Państwo Podziemne
Będące w skali Świata FENOMENEM… EWENEMENTEM…"
W związku przypadającą 27 września 80-tą rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Młodzież upamiętniła pamięć o wielkich bohaterach w służbie narodu montażem słowno-muzycznym. Nie zabrakło poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Kabata, Stanisława Balińskiego czy utworów muzycznych w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego.Uczniowie klasy II TL przypomnieli również krótką historię powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 27 września 1939 r., w dniu opanowania przez Niemców Warszawy, grupa oficerów z generałem Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, zawiązała konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwu Polski. Tak powstał zalążek PPP, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. W listopadzie 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jej Komendantem Głównym został generał Stefan Rowecki. Utworzenie AK miało służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi RP na uchodźstwie. Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na Zachodzie rząd emigracyjny. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. W Warszawie przebywał Delegat Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Symbolem graficznym podziemnego państwa stała się kotwica Polski Walczącej, rysowana i malowana na murach, płotach i chodnikach okupowanej Polski od marca 1942 roku, a w lutym 1943 r. uznana za oficjalny znak Armii Krajowej.
Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało do stycznia 1945, kiedy to komendant główny Armii Krajowej Leopold Okulicki został aresztowany przez rosyjskie władze. To był tragiczny finał niezwykłej epoki Polskiego Państwa Podziemnego zakończony w Moskwie krzywoprzysiężnym procesem szesnastu przywódców Państwa Podziemnego.
Na apelu gościliśmy pana Dariusz Syrnickiego ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego, który na zakończenie uroczystości, nawiązał do powojennej kontynuacji walki o wolność w osobach "Żołnierzy Wyklętych” Ziemi Łomżyńskiej.
Apel wpisał się w piękną tradycję kultywowania tradycji patriotycznych w naszej szkole. I warto w takich chwilach zatrzymać się nad słowami jednego z najpiękniejszych utworów Adama Asnyka:
,,Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość;
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość.”Tekst: Katarzyna Szymańska
13
Mobilny punkt poboru krwi w Ekonomiku
20.09.2019Pomimo niesprzyjającej aury, 36 uczniów Ekonomika wzięło udział w pierwszej w tym roku szkolnym akcji honorowego krwiodawstwa, oddając w mobilnym punkcie poboru 16200 ml pełnej krwi. Odbyło się to 19 września br., pod troskliwym okiem ekipy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Terenowy Oddział w Łomży.
Dla 23 osób był to debiut w roli dawcy.
Wszyscy bohaterowie wydarzenia to:
- Dawid Aleksandrowicz
- Natalia Arciszewska
- Katarzyna Bartczak
- Marta Braun
- Wiktoria Chmielewska
- Majka Cieloszczyk
- Cezary Cieślik
- Patrycja Chojnowska
- Agata Chomontowska
- Julia Dąbkowska
- Adrian Gardocki
- Ewa Góralczyk
- Roman Górski
- Mateusz Jabłecki
- Paulina Jachimska
- Angelika Kalinowska
- Maciej Kapelewski
- Izabela Konopka
- Jakub Kostro
- Kinga Litwińska
- Jowita Łoniewska
- Oliwia Milewska
- Patrycja Nerkowska
- Aneta Nurczyk
- Natalia Obrycka
- Arkadiusz Patalan
- Mateusz Pieńkowski
- Natalia Poreda
- Paulina Resko
- Ewelina Rupacz
- Kinga Sierzputowska
- Jakub Szczechura
- Sebastian Szydlik
- Karolina Szydłowska
- Paweł Szymański
- Mateusz Tarnacki
Dziękujemy!
3
Narodowe Czytanie polskich nowel
19.09.2019We wtorek 17 września 2019 roku szkolna społeczność Ekonomika uczestniczyła w Narodowym Czytaniu zbioru zatytułowanego "Nowele polskie". Ta ogólnopolska akcja publicznej lektury wybitnych polskich dzieł literackich odbywa się od 2012 roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
Program corocznego wydarzenia opracowany został przez nauczycieli-bibliotekarzy: p. Natalię Przestrzelską i p. Andrzeja Kubraka. Społeczność szkolna wysłuchała fragmentów nowel czytanych przez uczniów klas pierwszych i trzecich.
Tegoroczna edycja nie tylko promowała czytelnictwo w szkole, ale też przypomniała, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Tekst: N. Przestrzelska
1Udział szkoły w wydarzeniu docenili jego patroni - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda - przesyłając okolicznościowy list i pamiątki:
Oddaj krew w Ekonomiku
17.09.201919 września 2019 r., w nadchodzący czwartek, odbędzie się pierwsza w tym roku szkolnym akcja poboru krwi w naszej szkole.
Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich, zdrowych uczniów i absolwentów. Czekamy na Was od godz. 8:30 w towarzystwie sympatycznej ekipy z Centrum Krwiodawstwa.
Pamiętajcie o zjedzeniu lekkiego śniadania, wypiciu conajmniej litra wody i wzięciu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.
Szczegółowe informacje na temat tego, kto może zostać dawcą krwi, znajdziecie klikając w poniższy link:
XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru
09.09.20196 września przedstawiciele naszej społeczności szkolnej - uczniowie klasy III Ta i IV TR, pod opieką p. Izabeli Haponik i p. G. Bielickiego wzięli udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. To doroczna uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili. Główną częścią uroczystości był przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego. Przy tym kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka - jedyny w kraju taki pomnik. Tam marsz zakończyły po południu wystąpienia gości i ekumeniczne modlitwy za ofiary zsyłek na "nieludzką ziemię". Przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.
Tekst: I. Haponik
Ślubowanie
06.09.2019Serdecznie zapraszamy na uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych naszej szkoły, która odbędzie się 13 września 2019 r. (piątek) o godz. 16.
Bezpośrednio po uroczystości planowane są spotkania rodziców i opiekunów pierwszoklasistów z wychowawcami poszczególnych klas.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
28.08.2019Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się w poniedziałek 2 września br. o godzinie 9 na placu apelowym. Serdecznie zapraszamy!
Rozkład dzwonków w roku szkolnym 2019/2020
26.08.2019Od 2 września 2019 roku lekcje i przerwy odbywają się według poniższego harmonogramu:
Egzaminy maturalne - sesja poprawkowa
03.07.2019Poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się 20 sierpnia 2019 r. (wtorek) o godz. 9.
Szkolne egzaminy poprawkowe
03.07.2019Informujemy, że szkolne egzaminy poprawkowe z poszczególnych przedmiotów odbędą się w dniach 26-27 sierpnia 2019 r. od godz. 9:00.
Harmonogram szkolnych egzaminów poprawkowych:
26 sierpnia – poniedziałek:
- Matematyka
- Język niemiecki
- Rachunkowość i analiza finansowa
27 sierpnia – wtorek:
- Język polski
- Podstawy turystyki
- Język angielski
- Edukacja dla bezpieczeństwa
- Pracownia rachunkowości i analizy finansowej
Uczniów zdających egzaminy poprawkowe prosimy o zgrupowanie się na parterze w pobliżu sekretariatu.
Logistycy w wizytą w JBB
13.06.20197 czerwca 2019 r. uczniowie klasy I TL i III TL wraz z wychowawczyniami mieli okazję zwiedzić Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB Bałdyga w Łysych.
Jest to jedno z najbardziej liczących się przedsiębiorstw w naszym regionie, będące jednocześnie firmą rodzinną, która na rynku funkcjonuje od 1992 roku. Dzięki uprzejmości właściciela mogliśmy z bliska zobaczyć cały przebieg procesu produkcji i magazynowania, a także podpatrzeć innowacyjne rozwiązania w zakresie przetwórstwa mięsa, opakowalnictwa, magazynowania i transportu, jak też spojrzeć na proces zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy.
JBB to właściciel 4 ogólnopolskich marek wędlin, produkujący ponad 250 rodzajów produktów wędliniarskich, posiadający rozbudowaną w całym kraju sieć sklepów partnerskich, zatrudniający ponad 1300 pracowników i dysponujący bazą 50 samochodów typu chłodnia. W skład zakładów JBB wchodzi również zakład Dylewo, co pozwala na wyprodukowanie 300 ton wyrobów mięsnych na dobę przy 1300 tonach zdolności magazynowej. Warto podkreślić, iż firma ma wdrożony Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności, oparty na międzynarodowym standardzie „IFS Food – Standard do audytowania jakości oraz bezpieczeństwa produktów spożywczych” oraz „BRC Global Standard for Food Safety”. A jak bardzo zakład przykłada wagę do bezpieczeństwa i jakości, przekonaliśmy się sami przechodząc procedurę wejścia na teren produkcji.
W przedsiębiorstwie spotkaliśmy się z ogromną życzliwością i bardzo ciepłym przyjęciem. Ze zrozumieniem do ciekawości logistyków w zakresie wykorzystywanych technologii, urządzeń transportu bliskiego, paletyzatorów, manipulatorów czy form kompletacji zamówień.
Tekst: Katarzyna Szymańska
Spływ kajakowy
08.06.201927 maja 2019 r. odbył się jednodniowy spływ kajakowy rzeką Krutynią. W spływie wzięło udział 30 osób: chętni uczniowie z klasy 1 TA oraz 1 TCR wraz z wychowawczyniami - p. Anetą Drozd oraz p. Emilią Zalewską. Spływ odbył się w asyście kilku ratowników.
Trasa obejmowała 9-kilometrowy odcinek Krutyń-Rosocha. Dystans ten dzielni kajakarze pokonali w niecałe 3 godziny. Wszyscy uznali trasę za niezwykle malowniczą. Poza podziwianiem przepięknych krajobrazów uczniowie mieli okazje wykazać się współpracą; nie brakowało bowiem momentów, gdy trzeba było przenosić lub przepychać kajak.
Po wysiłku przyjemnie było zasiąść przy ognisku i wspólnie celebrować posiłek na świeżym powietrzu. Przygodę planujemy powtórzyć w następnym roku szkolnym.
Tekst: E. Zalewska
1
Ekonomik czyta, uczniowie polecają
07.06.2019W piątek 7 czerwca 2019 r. społeczność szkolna Ekonomika uczestniczyła w akcji „Starzy nie czytają? W młodych nadzieja”. To ogólnopolska akcja organizowana przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole oraz biblioteki szkolne.
Przez godzinę odbywało się czytanie fragmentów książek polecanych przez uczniów: Annę Tyszkę, Klaudię Bargłowską, Julię Dąbkowską, Sebastiana Szewczyka, Angelikę Grela i Zuzannę Starczewską. Spotkanie było okazję do poczytania w gronie rówieśników w nietypowej scenerii. Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry szkolny obowiązek.
Wszyscy uczestnicy mogli otrzymać okolicznościową naklejkę oraz zakładkę. Godzina z książką jest dobrą promocją czytania wśród uczniów, inicjuje modę na czytanie oraz wspiera młodzież aktywną czytelniczo.
Tekst: Iwona Listowska
4
"Reagujmy na przemoc 3"
03.06.2019Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Łomży zaprasza do uczestnictwa w Projekcie "Reagujmy na przemoc 3" realizowanym w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, edycja 2019.
Celem Projektu jest rozwijanie działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Więcej informacji w załączonej ulotce oraz na stronie internetowej OIK.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie