Święta miłości kochanej ojczyzny
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.
Ignacy Krasicki „Hymn do miłości ojczyzny (Święta miłości kochanej ojczyzny...)”
Upamiętnienie rocznicy wydarzeń trzeciomajowych z 1791 roku i uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji stały się tematem uroczystego apelu przygotowanego przez uczniów klasy 2TL i ich wychowawczynię Panią Katarzynę Szymańską.
Warto przypomnieć krótką historię powstania Konstytucji 3 Maja.
W połowie XVIII w., po pierwszym rozbiorze działali w Polsce tacy ludzie jak: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Stanisław Małachowski, którzy postrzegali zło dziejące się w kraju i grożące Polsce niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Przeciwnikiem reform była opozycja magnacka, która nadal zamierzała korzystać z protekcji Rosji. Król i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych. Walka pomiędzy tymi stronnictwami miała rozegrać się na sejmie, który rozpoczął obrady w 1788 roku. Zyskały one miano Sejmu Czteroletniego, gdyż zwieńczyły swoją działalność 3 maja 1791 r.
Padła wówczas ważna deklaracja ,,W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu król Polski... wraz ze Stanami skonfederowanymi w liczbie podwojonej Naród polski reprezentującymi (...) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej, i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą Konstytucję uchwalamy, i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by Naród w czasie prawem przepisanym wyrażoną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego Artykułu. Do której to Konstytucji dalsze ustawy Sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają (...)”.
Apel miał podniosły i patriotyczny charakter. Jego celem było przypomnienie jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Młodzież starała się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Spotkanie zachęcało do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.
Tekst: Katarzyna Szymańska
Zdjęcia: Ewa Bielak